web analytics
İçeriğe geç
ayratekniklogo

Chiller Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Chiller Bakımı Nasıl Yapılmalı - istanbul chiller servisi

Endüstriyel soğutma anlamında çok önemli olan chiller cihazlarının sorunsuz çalışması için belirli aralıklar ile bakımlarının yapılması gerekir. Bakımlarının düzenli ve eksiksiz yapılması halinde bu cihazlar büyük sorunların çıkmasını engeller. Ancak bakımının doğru olarak yapılması için profesyoneller tarafından bu cihazların onarım ve bakımı gerçekleştirilmelidir.

Chiller Soğutma Sistemlerinin Bakımı Neden Önemli?

Chiller bakımı cihazların sorunsuz çalışması ve işlevsel olarak beklentileri karşılayabilmesi için önem taşır. Bakımları yapılmayan cihazlar arıza yaparak soğutma anlamında önemli kayıplara yol açabilir. Bu türden sorunları gidermek açısından günlük bakım ve periyodik bakımın ihmal edilmeden yapılması önemlidir.

Chiller arıza oluşturmaması için günlük, haftalık, aylık ve yıllık dönemler halinde bakım gerektirir. Her bakım süreci cihazın farklı bir yönüne önem vermektedir. Söz konusu bu alanlarda yaşanacak sorunlar tespit edilir ve tespit edilmiş olan sorunlar da uzmanlar tarafından giderilmektedir. Günlük olarak yapılacak bakımlar şu noktaları içerir;

  • Günlük elektrik tüketim bilgileri kontrol edilir.
  • Aşırı gürültülü olarak çalışıp çalışmama durumu göz önünde tutulur.
  • Cihazın çalışma esnasında titreşim durumu kontrol edilerek titreşim artmışsa bunun sebepleri üzerinde durulur.
  • Yoğuşturucu ve buharlaştırıcı kontrolü sağlanır.
  • Giriş ve çıkışlarda bulunan su sıcaklığı ölçülerek düzenli aralıklar ile not edilir.
  • Basınç farkı takip edilerek ani basınç değişikliklerinde hemen müdahale edilir.
  • Yağ seviyesi kontrol edilir.
  • Yağın renginde değişimin olup olmadığına bakılır.

Bu günlük kontroller sonrasında haftalık, aylık ya da yıllık kontroller çok daha kolay geçecektir. Çünkü günlük olarak bakımları yapılan chiller sorun çıkarma açısından isteksiz olacaktır. Bu sayede de büyük sorunlar ile karşı karşıya kalınmayacağı için önemli tasarruf sağlanacaktır. Fakat günlük bakımlar eksiksiz yapılsa bile cihazların genel kontrollerinin sağlanması adına mutlaka profesyonel servis desteği alınmalıdır. İstanbul chiller servisi ile genel bakım ve arıza çözümlerine dönük hizmet alabilirsiniz.

Chiller Bakımı Nasıl Yapılır?

Chiller servisi tarafından yapılacak olan bakım işlemi cihazın sorunlarını gidermek ve eksiksiz çalışmasını sağlamak açısından önem taşır. Verimli ve düşük maliyetli soğutma avantajından yararlanılması için sistemin periyodik olarak bakımının yapılmasına dikkat edilmelidir. Özellikle profesyonel servis tarafından yapılacak olan kontroller hem cihazın sorunsuz çalışmasına hem de daha büyük sorunların engellenmesi açısından yararlıdır. Servis tarafından sunulacak bakım ile cihazlara genel olarak sezon başı ve sonu olacak şekilde iki kez bakım yapılmalıdır. Söz konusu olan bu bakımlardan ilki çalıştırılma üzerine diğeri ise son çalıştırma içindir.

Su soğutmalı chiller cihazların günlük, haftalık, aylık ve yıllık bakımlarının aksatılmaması sorunsuz çalışma alabilmek açısından önemlidir. Haftalık bakımlarda yapılan işlemler kaçakların olup olmadığını kontrol etmektir. Örneğin soğutucu akışkan kaçağı ciddi bir sorun oluşturacaktır. Bu kapsamda yağ da kontrol edilir ve renginde değişimin olup olmadığına bakılır. Kayış ve kavrama gibi ayarlar da bu kapsamda yapılmaktadır.

Chiller merkezi soğutma aylık bakımında daha kapsamlı olarak bakım gerçekleştirilir. Bu kapsamda su devrelerine ve karter ısıtıcısına yoğunlaşma yapılır. Su devrelerinde bulunan filtre kontrol edilerek gerekli görülüyorsa değişimi sağlanır. Karter ısıtıcısının durumuna da yine bu kapsamda bakılmaktadır.

Yıllık bakım ise oldukça detaylı yapılan ve teknik uzmanlığın had safhada olduğu bir servis hizmetidir. Bu kapsamda cihazlardaki pek çok elektronik düzeneğin kontrolü sağlanmaktadır. Pompa ve motor elemanlarına da yine bakım yapılır. Kontrol elemanlarının kalibrasyonun yapılması da sağlanır. Cihaz tamamen temizlikten geçirildiği için kullanım ömrü açısından da önemli bir avantaj verilir. Yağ filtresinin mutlak surette yıllık bakım esnasında değiştirilmesine dikkat edilir. Yıllık bakımın yanında üç yılda bir olacak şekilde buharlaştırıcı ve yoğuşturucu testi de yapılmalıdır.

Chiller Bakım Neden Avantajlı?

Market dolapları soğutma anlamında işletmelere önemli avantajlar sunar. Ürünlerin depolanması ve satışa ya da işlenmeye hazır olarak tutulması için pek çok ürün için soğutma gerekebilir. Chiller sistemlerinin düzenli olarak kontrolünün yapılması cihazın sorunsuz çalışması açısından önemli fırsatlar sağlamaktadır. Cihazın kullanım ömrü uzamaktadır. Bunun yanında enerji tüketiminde de önemli düşüş sağlayarak tasarruf imkânı yaratır. Bakımları yapılmayan bir cihaz 0,95 KW/ton’u tüketim açısından aşabilir. Fakat bakımları düzenli olarak yapılan cihazlarda bu oran 0,50 seviyesindedir. Chiller montaj ve bakım hizmetlerinden yararlanılması sorunsuz kullanım sağlaması açısından önemli fırsatlar sunmaktadır.

Chiller sistemler için servis talebi oluşturmak için şimdi biz ulaşın

Hizmet Bölgelerimiz

Facebook
Twitter
WhatsApp
LinkedIn

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canlı Destek