web analytics
İçeriğe geç
ayratekniklogo
Anasayfa » Kombi Servisi

Kombi Servisi

Ayra Teknik Kombi Servisi

Uygun fiyatlı ve kaliteli kombi servisi her kombi kullanıcısı için büyük önem taşımaktadır. Kombiler doğal gaz yardımıyla ev ve iş yerlerine sıcak su sağlamak konusunda oldukça faydalı araçlardır. Pek çok çeşidi olduğu gibi karmaşık yapıya sahip olduklarından mutlaka uzmanlar tarafından kontrol edilmelidirler. Arya kombi servisi sayesinde kombileriniz için en uygun bakımlar ve kontroller gerçekleştirilmektedir. Kombi servisinde sadece tamir değil aynı zamanda bakım ve onarım işlemleri de gerçekleştirilmektedir.

Kombi tamiri, bakımı ve onarımı son derece ustalık isteyen bir iş olduğundan İstanbul ilinde yer alan ilçelere hizmet sunan Arya Kombi Servisi ile kombilerinizin bakımını gerçekleştirebilirsiniz. 20 yıla aşkın kombi sektöründe yer alan Arya Teknik Servis, alanında uzman personellerle ve son teknoloji cihazlarla tespitlerini gerçekleştirmekte ve buna göre önlem almaktadır. Müşteri memnuniyetine son derece önem veren Arya Teknik Servis ile en uygun fiyatlı hizmeti alabilirsiniz.

Kombi servislerinde mutlaka uzman ekiplerle çalışılmalı ve müşterinin sorunsuz bir hizmet alabilmesi için çalışma disiplini uygulanması gerekir. 20 yıldır sektörde olan Ayra Teknik Servis ile uzmanlar eşliğinde verilen hizmetlerin her biri, müşteri memnuniyetinin korunabilmesi için büyük bir titizlikle gerçekleştirilmektedir. Kombilerin pek çok çeşidi ve pek çok arıza nedeni vardır. Sorunun kolay bir şekilde anlaşılabilmesi ve en uygun çözümün sunulabilmesi için kombinin yapısını bilmek gerekir.

Kombiler elektronik cihazlardır ve elektronik cihazlara son derece hassas yaklaşmak gerekir. Arya kombi servisi uzman ekiplerle birlikte kombilerinize gerekli özeni göstermekte ve buna uygun ekipmanlarla evinizi ziyaret etmektedir. Kombiler özellikle soğuk mevsimlerde en çok ihtiyaç duyulan cihazlardan biridir. Bu nedenle kış öncesi mutlaka rutin bakımları gerçekleştirilmeli, boruları temizlenmeleri ve basınç ayarı kontrol edilmelidir. Kombi servislerinde kombiler pek çok açıdan incelenir ve arıza tespiti gerçekleştirilir. Yaşanan arızanın nedeni tespit edilir ve gereken en uygun yolla çözüme ulaştırılır.

Kombi servisi

Kombi Bakım Servisi

Kombi servisi denildiğinde akla ilk gelen Arya Teknik Servis, gerçekleştirdiği hizmetler sırasında profesyonel personellerle ve teknolojik cihazlarla çalışmaktadır. 7/24 hizmete açık olan Arya Teknik Servis sayesinde kombinizin durumuna göre fiyat alabilir ve bakım servis imkanlarından faydalanabilirsiniz. Kombilerin pek çok çeşidi bulunduğundan her kombinin yapısı aynı olmamaktadır. Bu nedenle kombi bakımları, alanında uzman kişilerce gerçekleştirilmelidir. Kombilerin bazıları karmaşık bir yapıya sahip olduğundan profesyonel kişilerce kontrol edilmelidir.

Kombilerin bakımları bazı dönemlerde özellikle dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Özellikle kış aylarında ısınma ve sıcak su oldukça önemli olduğundan kombilerin bakımları kış ayına girilmede gerçekleştirilmelidir. Sıcak su ve ısınma, kış aylarında insanların öncelikli olarak ihtiyaç duyduğu temel yaşam şartlarından biridir. Bu nedenle kombilerin bakımı ertelenmeden gerçekleştirilmelidir. Arya Teknik Servis, kombilerinizin hem rutin bakımlarını gerçekleştirmekte hem de tamir ve onarım işlemleri boyunca en kaliteli hizmeti sunmaktadır.

Kombilerin bakımının aksatılması durumunda pek çok durum gözden kaçabilir ve kombi bakımı kişiler için daha masraflı bir hal alabilir. Kombiler yaz kış fark etmeksizin en çok kullanılan cihazlardandır. Devamlı çalıştıkları için kontrolleri de düzenli olarak gerçekleştirilmelidir. Düzenli olarak bakımı yapılmayan kombiler kış gibi aşırı soğukların kaçınılmaz olduğu aylarda arızalanabilir, ev sahiplerine sıkıntı yaratabilirler. Bakımları düzenli olarak gerçekleştirilen tüm kombiler mevsim boyunca rahat bir kullanım sağlamaktadır.

Bakımı geciken kombilerde kireçlenme gibi durumlar çok geç fark edilmektedir. Bu nedenle ödeneck masraflar iki katına çıkabilir. Kombilerinin bakımının önemli olması gibi tesisat bakımı da son derece önemlidir. Kış dönemlerinde ısınmak için çok önemli olan kombilerin özellikle kış aylarına yaklaşıldığı zaman, mutlaka kontrolleri gerçekleştirilmelidir. Kombi tesisatları üç yılda bir temizlenmelidir. Böylece kış dönemleri sıkıntısız atlatılmakta ve kombinin ömrü uzamaktadır.

kombi servisi

Kombi Arıza Nedenleri

Ayra kombi servisi her gün pek çok farklı arıza türüyle karşılaşmaktadır. Kombiler pek çok şekilde arıza verebilmektedir. Bunlardan en yaygın olanları ise su tesisatı gerçekleştirilirken sistemde hava kalması ve buna bağlı olarak devir daimin olması gerektiği gibi çalışmamasına bağlı basınç düşmeleridir. Ayrıca kombiler çevresel etkenlerden dolayı da sıklıkla arızalanabilirler. Voltaj dalgalanmaları, şebeke voltaj kullanımı gibi nedenlerden dolayı kart yanabilir ve ek masrafların oluşmasına sebep olabilir.

Kombi servisi kombilerin arıza durumlarının hemen giderilmesi için çok büyük önem taşır. Kombilerin her türlü bakımı zamanında gerçekleştirilse de bazen beklenmedik durumlar neticesinde beklenmedik arızalar meydana gelebilmektedir. Bir diğer arıza nedeni, kışın aşırı soğuk bölgelerde yaşayan insanların kombilerinin balkon gibi soğuktan çabuk etkilenebilecek alanlara monte ettirmesi ve korunmaması halinde yaşanan donma durumudur. Eğer açık balkonlara monte edilen kombiler donarsa bunun geri dönüşü olmamaktadır. Çünkü donma sebebiyle pek çok parçada arıza meydana gelir. Cihaz eski ısıya döndürülse bile parçalar kurtarılamayabilir. Bu arızaların maliyeti çok yüksektir ve çoğu zaman yeni bir kombi almak gerekir. Eğer evin ya da kombi takılacak mekanın içinde yeterli alan yoksa ve kombi balkon gibi dış bölgelere monte edilecekse mutlaka şartlara uygun şekilde bir dolap içine yerleştirilmelidir.

Kombilerin arızalanmasının nedenlerinden bir diğeri ise şebeke suyudur. Kombiler, çalışmaları içi ihtiyaç duydukları suyu su şebekelerinden alırlar. Eğer su şebekesi aşırı kireçliyse bu durum zamanla kombide bazı arızaların meydana gelmesine neden olabilir. Özellikle eşanjör kireçlenmesi, kombiden alınan verimi oldukça düşürmektedir. Müdahale etmekte geç kalınırsa kombi işlevsiz bir hale gelebilir. Geç müdahale sonucunda masraflar da artabilmektedir. Bu nedenle kombi sahiplerinin kombi bakımlarını düzenli olarak yaptırması gerekir.

Kombi Bakımları Nasıl Yapılır

Kombi servisi aracılığıyla A’dan Z’ye kombilerin bütün bakımları gerçekleştirilmektedir. Evin küçük aletlerinin ya da beyaz eşyalarının düzenli olarak temizlenmesi gibi kombilerinde mutlaka düzenli olarak bakımları gerçekleştirilmelidir. Özellikle kış öncesi bakımına özen gösterilmesi gereken kombiler, bakım esnasında pek çok aşamadan geçer. Bu aşamalar ve kontroller şunlardır:

 • Kombi bacaları, herhangi bir arıza yaşanmaması için temizlenir.
 • Kombilerde su kaçağı olup olmadığı kontrol edilir.
 • Kombilerin elektrikle bağlantılı olduğu kısımlar kontrol edilir, elektrik kaçakları ya da voltaj dalgalanmaları kontrol edilir.
 • Kombilerin petekleri ne derece ısıttığı, suyu ne kadar ısıttığı kontrol edilir. Kombilerde sıkıntı yoksa ancak peteklerde sıkıntı varsa (radyatör arızaları, radyatörlerde hava kalması, radyatörlerin kirlenmesi vs) petek bakımı ve radyatör temizliği yapılır.
 • Kombiler için önemli olan su basıncı kontrol edilir. Eğer su basıncı olması gerektiğinden yüksek ya da düşükse olması gereken basınç ayarına getirilir.
 • Kombi parçaları kontrol edilir.
kombi servisi

Kombi Basıncı Neden Azalır

Kombi servisi aracılığıyla ya da kişisel olarak kombi basıncı belirli dönemlerde mutlaka kontrol edilmelidir. Pek çok kombi çeşidi olduğundan bazı kombilerde su basıncı dijital göstergeyle gösterilirken bazı göstergelerde ise analog kullanılmaktadır. Su basıncı kombilerde “bar” olarak nitelendirilmektedir. Kombilerde ideal basınç 1,5 ve 2 bar arasında yer alır. Basınç düşükse kombi sıcak su üretemez ve ev yeterince ısınmaz. Eğer su gerektiğinden fazla basınçlıysa kombi kullanıcıların güvenliği tehlike altına girmektedir.

Kombilerin su basınçlarının düşmesinin bazı nedenleri vardır. Kombinin su basıncının 2 ayda bir düşmesi normal kabul edilmektedir. Fakat suyun basıncı daha sık ve erken düşüyorsa bu durumda kombi servisi ile iletişime geçilmelidir. Su basıncının düşmesinin bazı nedenleri şunlardır:

 • Kombi içinde yer alan bağlantıların su kaçırması, su basıncının düşmesindeki önemli sorunlardan biridir. Parça değişimi ile sorun ortadan kaldırılır.
 • Ana eşanjör adı verilen kısmın delik olması, suyun buharlaşarak bitmesine ve su basıncının azalmasına neden olur. Ana eşanjör değiştirilerek bu sorun ortadan kaldırılır.
 • Tesisatta kaçak olması, kombi basıncının düşmesine neden olan bir diğer sorundur. Tesisatta kaçak olması su kaybına neden olduğundan basıncı düşürür.
 • Kombi çalışmaz durumdayken basınç düşüyorsa, genleşme tankında yer alan azot gazı eksik demektir. Yetkili servise hemen ulaşarak bu sorun çözülebilmektedir. Ancak azot tankı delinmişse tank değiştirilmelidir.

Su basıncını arttırmak ise aslında oldukça kolaydır. Basınç devamlı olarak azalmıyor ve belli aralıklarla (olması gerektiği gibi 2-3 ay) azalıyorsa kombinin altında konumlandırılmış vanayı çevirerek kombiye su ekleyebilirsiniz. Vana açıldıktan sonra bar göstergeleri dikkatli kontrol edilmeli ve basınç 2 barın üzerine çıkarılmamalıdır.

Kombi Basıncı Neden Artar

Kombi servisi arandığında genel olarak yeni kullanıcılar, kombilerin basıncının neden arttığı ya da azaldığıyla ilgili bilgi almak ister. Basıncın belli aralıklarla düşmesi normal olsa da basınç artması bazı sorunların göstergesi olabilir. Bunun en büyük nedenlerinden biri, kombi basıncını arttırmak için açılan vananın tam kapatılmamasıdır. Tam kapatılmayan vanadan su deposuna su sızması durumunda basınç artacaktır. Diğer nedenler ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Genleşme tankında yer alan azotun bitmesi sonucunda kombi çalışırken su basıncı artar. Bu durumda kombiye azot eklenerek sorun ortadan kaldırılır.
 • Eşanjör adı verilen kısmın delinmesi, tesisat suyunun şebeke suyuna karışmasına neden olur. Bu durumda basınç artar. Böyle bir durum söz konusuysa kombi eşanjörü değiştirilerek sorun çözülür.
kombi servisi

Kombi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kombi kullanımı son derece basit gibi görünse de bu kombileri kullanırken dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır. Kombiler kullanıcı hatası nedeniyle de arızalanabilmekte ve kombi servisi masrafları kullanıcı hatalarından dolayı artabilmektedir. Kullanıcı hatalarından kaynaklı arızalardan kaçınmak için bazı durumlara özen gösterilmesi gerekir.

Dikkat edilmesi gereken ilk nokta, kombinin nereye monte edildiğidir. Kombiler soğuklardan ve aşırı sıcaklardan çok çabuk etkilenebilmektedir. Kombiler elektronik parçalardan oluştuğu için fazla nem alan yerlerden de uzak tutulmalıdır. Kombiler kışın donabilir, yazın ise aşırı sıcaklara bağlı olarak arıza verebilir. Bu durumda kullanıcılar oldukça büyük sorunlarla ve istenmeyen durumlarla karşılaşabilmektedir.

Kombiler açık havaya yerleştirilmemelidir. Hem güvenlik açısından hem de kombinin sağlığı için önemlidir. Kombiler banyo gibi aşırı nemli yerlerde, çok güneş alan alanlara, kış için kombiye uygun dolap olmayan alanllara, çabuk alev alabilecek malzemelerin olduğu yerlere, apartman merdiven boşluklarına, yatak odalarında ve koridor gibi yerlere yerleştirilmemelidir. Ayrıca açık balkonlara ve suya yakın yerlere monte edilmemelidir. Ancak koruyucu bir kabin ya da dolap içinde açık alanlarda muhafaza edilebilir. Kombiler her ne kadar iyi konumlandırılırsa konumlandırılsın, bakımlarını düzenli olarak yaptırmak ve basıncını kontrol etmek gerekir.

Kombi ullanırken bir diğer dikkat edilmesi gereken şey ise enerji tüketimidir. Kombiler özellikle kışın çok fazla kullanıldığından doğalgaz faturasının yüksek gelmesinin esas sebebidir. Soğuk havalarda yüksek derecede çalıştırılan kombiler, çok daha fazla doğalgaz tüketimine neden olduğu gibi daha fazla masrafa yol açarlar. Bunun önüne geçmek için kombiler tamamen kapatılmamalıdır. Gündüz kombi kapatıldığında akşama doğru ev içindeki ısı yok olacaktır. Bu nedenle kombiler son ayara kadar açılır. Daha fazla enerji tüketen kombiler doğalgaz faturanızda artışa neden olur. Gündüz kombiyi tamamen kapatmak yerine kısık sıcaklıkta kullanarak evinizin içindeki sıcaklığı muhafaza edebilir, fazla enerji tüketiminden kaçınabilirsiniz.

kombi servisi

Kombi Servisi Fiyatları

Kombi servisi aracılığıyla gerçekleştirilen bakımlar büyük önem taşımaktadır. Ayrıca kombi bakım ve servis fiyatları müşteriler tarafından sıklıkla araştırılmaktadır. Kombili evlerde yaşayan bireyler evde kombi bakımına dair pek çok şey araştırsa da kombileri mutlaka alanında uzman kişilerin kontrol etmesi gerekir. Kombiler oldukça karmaşık olsalar da yine de hassas olduklarından bir kombiye yapılaca ufak yanlış ayar bile daha büyük masrafların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Elbette bireylerin kombi basıncını arttırma gibi evde kendilerinin kolaylıkla halledebileceği durumlar vardır. Ancak ileri düzey bir müdahale için mutlaka uzmanlardan yardım alınmalıdır.

Kombi servis fiyatları verilen hizmete göre değişiklik göstermektedir. Basınç ayarlama gibi durumlarda ücretler oldukça düşükken tank değişimi, azot ekleme, parça değişimi gibi durumlarda işçilik de dahil edildiğinden güncel fiyatlar üzerinden ücret talep edilmektedir. Parça değişimlerinde değiştirilen parça da fiyatlandırmada önem taşımaktadır.

Kombi bakımları oldukça kapsayıcıdır. Kombilerin borularından bağlı oldukları tehsisata kadar pek çok şey kontrol edilir. Bakım esnasında bir arıza tespit edilirse ve müşteri tarafından bu arızaya müdahale edilmesi istenirse tamir ve bakım masrafları farklı yansıyacaktır. Ayrıca kombinin durumuna ve arızasına göre teklif alma seçenekleri sayesinden daha uygun fiyatlarla onarım işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

Kombi Arızaları Tamir Edilmezse Ne Olur

Kombi servisi, kombilerde meydana gelen tüm arızaları giderme konusunda uzman bir ekipten oluşmasını yanı sıra bakım konusunda da oldukça tecrübeli personellerle çalışmaktadır. Ayra Teknik Servis aracılığıyla kombilerinizin bakımları gerçekleştirebilirsiniz.

Kombi bakımı esnasında tespit edilen arızalar ya da farklı yollarla tespit edilen sıkıntılara hemen müdahale edilmezse kombilerde geri dönüşü olmayan hasarlar meydana gelebilir. Kombilerin bağlı olduğu tesisatta oluşan arızalar kombiyi etkileyebilir, kireçlenme, tozlanma, su basıncı gibi durumlarda kart yamasına kadar pek çok sorun ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunlara müdahaleyi geciktirmek daha fazla istenmeyen masrafa yol alacaktır. Bazı arızalar düzeltilemez olabileceğinde iş yeni bir kombi almaya kadar gidebilir. Bu nedenle bir arıza tespit edilir edilmez hemen müdahale edilmelidir.

Günümüzde kombi kullanımı konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan insanlar, kombi arızalarını düzeltmeye çalışarak arızalı kombiyi kullanıcı hatası yüzünden arızalanmış bir hale getirebilmektedirler. Uzman kişiler haricinde kimse kombilerin içini açıp parçalarına, borularına ya da elektrik ve su tesisat kısımlarına dokunmamalıdır. Hatalı eylemlerden dolayı kombi tamamen bozulabilir ya da güvenlik sorunlarına neden olabilir.

Ayra Teknik Servis ile kombi dahil olmak üzere petek temizliğine kadar varan pek çok reknik servis imkanından hemen faydalanabilirsiniz. Kombiler, doğalgaz ile ısınma konusunda günümüzde en sık kullanılan cihazlardan biridir. Bu nedenle bakımlarına dikkat edilmelidir. Elektronik cihazlar zaten hassastır, ancak kombilere daha hassas yaklaşmak gerekir. Yeterli bilgi, tecrübe ve ekipman olmadan kombi tamir etmeye kalkmak çok büyük masraflara neden olur. Bu nedenle Ayra Teknik Servis hizmetlerinden faydalanmak için 7/24 destek hattına ulaşabilirsiniz.

İstanbul şehrinde hizmet veren Ayra Teknik Servis ile ihtiyaç duyduğunuz her an istediğiniz servisi alabilirsiniz. Kombinizin durumunu belirtebilir, teklif al seçeneklerinden faydalanmak için görüşme gerçekleştirebilirsiniz. Kombi, klima, beyaz eşya gibi pek çok elektronik cihazınızın bakımını ve onarımını gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik tüm bunları güncel ve uygu fiyatlarla yapabilirsiniz.

Şimdi Bize Ulaşın

Hizmet Bölgelerimizi

Canlı Destek