web analytics
İçeriğe geç
ayratekniklogo

Petek Bakımı

petek bakımı

Petek bakımı ve temizliği kombilerin düzgün çalışabilmesi ve tam verimine ulaşması için son derece önemlidir. Petek temizliği bazı durumlarda tartışmalı bir konu olsa da aslında önem verilmesi gereken bir konudur. Düzenli aralıklarla petek temizliği yaptırmak hem kombilerin daha verimli çalışabilmesi hem de tasarruf yapmak için son derece önemlidir.

Petekler uzun süreler boyunca temizlenmez ve bakımları yapılmazsa tesisatta sorunlar meydana gelmeye başlayabilir. Özellikle sıcak suyun bütün tesisata ulaşmaması, kireçlenme gibi durumlar başı çeken sorunlar arasında yer almaktadır. Tesisatta zamanla kullanıma bağlı olarak ya da dış etkenlerden dolayı tozlanma ve tortu gibi şeyler meydana gelebilir ve bu toslanma da sıcak suyun iletilmesinin önünde büyük engeller oluşturur. Alanında uzman kişiler tarafından temizlenmelidir.

Petek temizliği tüm bu nedenlerden dolayı çok önemlidir. Bazı kişilere göre gereksiz olan petek bakımı ve temizliği, kombilerin sağlıklı çalışmasını sağlamak açısından kritik önem taşır. Suyun devamlı devir daim halinde petekten, kombiden ve tesisattan geçtiğini unutmamak gerekir. Önemsiz gibi görünen petek temizliği, özellikle kış aylarında daha fazla doğalgaz faturası ödenmesine neden olabilmektedir. Petekte biriken maddeler sıcaklığın tam anlamıyla yayılmasını önleyerek evin olması gerekenden daha düşük bir sıcaklığa sahip olmasına neden olur. Bu durumda daha fazla çalıştırılan kombiler enerji tasarrufu konusunda sıkıntılar ortaya çıkarabilir. Petek temizliği sadece kombiler için değil, sağlıklı bir ortam için de önem taşır.

Petek Temizliği Nasıl Yapılır

Petek temizliği Ayra Teknik Servis ekibi tarafından uzman personeller eşliğinde gerçekleşmektedir. Petekler zamanla kirlenebilir, tortu biriktirebilir ve evin düzgün ısınmasının önüne geçebilir. Uzman kişilerce temizlenen petekler yerlerinden sökülmeden ya da kombiye zarar vermeden doğru bir şekilde temizlenmelidir. Bunun için özel temizleme ilaçları ya da materyalleri kullanılmaktadır.

Ayra Teknik Servis kombi bakım onarımı ve petek temizliği konusunda İstanbul şehrinde hizmet vermektedir. Uzman personel ve son teknoloji malzemelerle yapılan petek temizliği kombilerin düzgün çalışmasını sağlar. Ayrıca peteklerin bulunduğu ev ya da iş yeri daha sağlıklı bir şekilde ısınır. Hem petek temizleme araçları hem de çeşitli ilaçlar ve solüsyonlarla petek temizliği için önemlidir.

Bu ilaçlar ve solüsyonlar aşağı yukarı bir saat kadar peteğin içinde devir daim yaptırılır. Böylece peteğin en dip kısımları bile kolaylıkla temizlenmiş olur. Üstelik ilaçların sahip olduğu özel içerikler sayesinde bakteriler ve benzeri sağlıksız durumlar ortadan kaldırılmış olur. Bu ilaçlarla içi temizlenen petekler ilk günkü kadar temiz ve sağlıklı olmaktadır. Petek temizleme aşamasından sonra kombi filtreleri temizlenir ve tüm kirden arındırılır. Bu sayede su eksilme sorunu ya da tesisat sorunlarının önüne büyük ölçüde geçilmiş olunur. Her firma bu işlemi doğru yapamamaktadır. BU gibi durumlarda petek ile ilgili sorunlar tekrar ortaya çıkabilmektedir. Ancak Ayra Teknik Servis ile ister petek temizliği olsun ister kombi bakımı, profesyonel ekiplerce gerçekleştirildiğinden bu tarz sorunların yaşanması olası değildir. Tesisat temizliği, kombi bakımı ve onarımı gibi işlemler her zaman tecrübeli personel ve son teknoloji donanımlarla gerçekleştirilmektedir.

Petek temizleme işleminden sonra kombinin performansında ve ısınma konusunda net bir şekilde hissedilebilen bir fark ortaya çıkacaktır. Evinizin hiçbir yerinde ısınmama, su kaçırma ya da benzeri sorunlar yaşamadan kombi kullanımına gönül rahatlığıyla devam edebilirsiniz. Peteklerin temizlenmesiyle dışarı akıtılan kirli su, petek temizliğinin ne kadar önemli olduğunu gözler önüne serilmektedir. Eğer petek temizliği yaptırmak istiyor ancak her firmaya güvenemiyorsanız, Ayra Teknik Servis’in kaliteli hizmetlerinden hemen faydalanmaya başlayabilirsiniz.

petek bakımı

Petek Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmeli

Petek temizliği basit gibi görünse de dikkat edilmesi gereken püf noktaları vardır. Petek temizliği özellikle kış aylarına girilmeden yapılmalıdır. Kış aylarında kombi kullanımı daha fazla olacağı için kombinin kullanıldığı ortam olması gerektiği gibi ısınmalıdır. Ancak düzgün ısı yayılımını engelleyen petekler daha fazla enerji kullanımına sebebiyet verdikleri gibi yüksek miktarlarda doğalgaz faturası ödemenize de neden olabiliriler. Bu nedenle petek bakımları düzenli bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Kombilerin verimli çalışması büyük çoğunlukla tesisat ve peteklerin düzenli bakımıyla ilişkilidir. Kombiler ne kadar iyi çalışsa da bağlı olduğu ekipmanlarda bir arıza meydana geldiğinde verimi azalmaktadır. Kombiler ısınma ve sıcak su temini konusunda oldukça önemli ev araçlarından biridir. Bu nedenle kış aylarına girilmeden bakımın yapılması gerekir.

Petekler, kombi sayesinde üretilen ısının ortama yayılmasını sağlar. Böyle önemli bir role sahip olan petek tesisatının düzenli olarak temizlenmesi önem taşıdığından bazı püf noktaları bilmek önemlidir. Petek temizliği yapan bazı firmalar petek başına ücret talep etmektedir. Peteğin içinde suyun doğasında var olan mineraller, kireç ve tortu zamanla peteklerin içinde birikir. Bu da peteklerin ısıyı düzgün iletememesine neden olur.

Petek temizlemede en klasik yöntem basınçlı bir pompa yardımıyla peteklere sıcak su aktarılmaktır. Bu temizlik esnasında da kullanılan yöntemlerden biri olsa da peteği daha düzgün bir şekilde temizleyebilmek için çeşitli yöntemler ve solüsyonlar kullanılmaktadır. Petek temizlemede basınçlı pompa kullanımı oldukça yaygın bir yöntemdir. Petek temizliğinde kullanıla kimyasalların ise çoğu zaman peteklere ve kombilerin diğer parçalara zarar verdiği söylenmektedir. Ayarında kullanılan temizlik malzemeleri ve basınçlı su pompaları evde kendi temizliğini yapmak isteyen bireyler tarafından tercih edilseler de temizlik ne olursa olsun mutlaka uzman kişilerce gerçekleştirilmelidir. Çünkü kontrolsüzce aktarılan basınçlı su, ekipmana ciddi zararlar verebilmektedir.

Bazı uzmanlar petek temizliği hakkında açıklamalarda bulunmaktadır. Bu açıklamalarda yer alan bazı maddeler şunlardır:

 • İlaçlı temizlik ürünlerinin aşırı kullanımı peteklere ve ekipmanlara zarar verebilir.
 • İlaçlı petek temizliğine her zaman izin verilmemelidir.
 • Basınçlı suyla doğru bir şekilde temizlik yapılmalıdır.
 • İlaçlı temizlik sisteme zarar verebilmektedir.
 • Her peteğe tek tek ayrı su aktarılmalı, toplu temizlikten kaçınılmalıdır.
 • Sıkıntılı petekleri ayrı bir özenle temizlemek gerekir. Gerekirse yerlerinden sökülüp ayrı bir şekilde temizlenmelidir.
 • Temizleme işlemi bittiğinde sisteme su aktarılmalı ve peteklerin havaları tek tek kontrol edilmelidir.

Petek temizliği özellikle kıç aylarından önce yapılmalıdır. Petekler kadar vanaların da kontrol edilmesi önem taşır. Sıkı kapatılabildiklerinden ve işlevlerini yerine getirdiklerinden emin olunmalıdır. Pimi basılı kalmış bazı vanalar açık gözükse bile kapalı konumdadırlar. Ayrıca kollektörde de hava kalıp kalmadığını kontrol etmek gerekir.

Petek Temizlemenin Püf Noktaları

Petek temizliği ve petek bakımı konusunda doğru bilinen pek çok yanlış vardır. Örneğin peteklerin vanaları açıkken temizlik yapmak gerektiği oldukça yanlış bir bilgidir. Basınç ve debi birbirleriyle orantılı bir şekilde çalışmalıdır. Basınç ne kadar iyi olursa olsun sıvı debisi yeterince iyi değilse kir dışarı düzgün atılamayacağından doğru bir temizlik yapılamaz. Ayrıca tesisatı verimli bir şekilde temizleyebilmek için vanalar kapalı tutulmalıdır. Tüm peteklerin doğru ve eşit temizlenebilmesi için makine sisteme bağlandığında bütün peteklerin vanaları açık kalırsa debi ve basınç peteklerden geri dönecektir. Bu nedenle en uzak konumdaki peteğin temizliği gerçekleşmez. Petekleri eşit vir şekilde temizlemek için peteklerin kapalı tutulması gerekir.

Bir diğer doğru bilinen yanlış bilgi ise tesisata ya da peteklere kimyasal madde değerse sistemin bozulacağıyla alakalıdır. Peteklere yanlış kimyasal uygulanması sonucu hem petekler hem de sistem elbette hasar görebilmektedir. Ancak tam anlamıyla bir temizlik yapmak isteniyorsa kimyasal kullanımı şarttır. Bu kimyasallar aynı zamanda antibakteriyel özellikler taşıdığından sağlık açısından da önemlidir. Kimyasallar kesinlikle zarar vermez diye bir şey söz konusu değildir. Temizlik yaparken metale ve plastiğe zararı dokunmayan kimyasal kullanımı önemlidir. Bu kimyasallar su ile temasa geçtiğinde etkilerini kaybeden kimyasallar olmalıdır.

Petek temizlerken kullanılan kimyasallar kesinlikle çamaşır suyu, por çöz, tuz ruhu, asit ve benzeri kimyasallar olmamalıdır. Bu kimyasallar ev temizliğinde kullanılır ve peteklere zarar vermelerinin yanı sıra petek temizliği için kullanılırsa sağlık sorunlarına yol açabilir. Ayrıca sisteme ve tesisata da zarar verebilirler. Asit içeren kimyasallar su ile nötr hale gelmediğinden peteğe ve plastik parçalara zarar verebilir.

Peteklerin kesinlikle kimyasal madde ile temizlenmemesi gerektiği yanlış bir düşüncedir. Bazı parçalar kimyasal kullanarak temizlenmeye uygundur ve zaten bu şekilde temizlenmeleri gerekir. Basınçlı su ve sıcak su gibi yöntemler petekleri temizlemeye yardımcı olsa da tam anlamıyla istenilen sonuçları vermezler. Buna örnek olarak çaydanlık temizliği gösterilebilir. Uzun süre kullanılan, devamlı yıkanan ve suyla temas eden çaydanlıklara ne kadar temiz kullanılırsa kullanılsınlar mutlaka diplerinde zamanla bir kireçlenme oluşur. Bu durum temizlik deterjanı kullanılarak ve sıcak suyla ovalayarak ortadan kaldırılabilir. İnsanlar tekrarda temizledikleri çaydanlığı kullanarak çay içebilirler. Peteklerin kimyasallarla temizlenmesi de buna benzer bir durumdur. Bazı durumlarda mutlaka doğru kimyasallar kullanmak gerekir.

Çaydanlık örneğinde olduğu gibi petekler de yalnızca sıcak su ile temizlenmeyecek halde olabilirler. Dibi kireç tutan bir çaydanlığı süngerle ovmak asıl işe yaramaz bir yöntem ve zaman kaybıysa aynı şekilde kirlenmiş ve suyla temasa bağlı olarak kireçlenen petekler için sadece sıcak su kullanmak son derece etkisiz bir yöntemdir.

Bir başka yanlış bilgi ise “petek temizliği”yapılmamalı ya da “bu işlem gereksiz” düşüncesidir. Özellikle makinelerle yapılan petek temizliğinin gerekli olmadığı söylenir. Ancak doğru bir şekilde ve doğru ayarda kullanılan temizleme makineleri, petek sağlığı açısından son derece önemlidir. Eşanjör temizliği, petek temizliği, kombi ve kalorifer temizliği mutlaka düzenli aralıklarla gerçekleştirilmelidir. Aksi durumlarda hem enerji tasarrufu sağlanamaz hem de kombiler tam performans çalışmaz.

petek bakımı

Petek Temizliği Neden Önemli?

Petek temizliği bulundukları ortamdaki insanların konforu ve tam verim için son derece önemlidir. Peteklerin ve kombilerin uzun ömürlü olması, ne sıklıkla bakımlarının ve temizliklerinin yapıldığı ile doğru orantılıdır. Günümüzde yaşanan iklim değişiklikleri ve soğuk kış ayları nedeniyle kombiler daha çok rağbet görmektedir. Isınma sistemleri arasında kombiler ve petekler büyük önem taşır. Bu nedenle bakımlı olmaları ve her daim kışa hazır olmaları gerekir.

Peteklere ısı dağıtımı sağlayan kombilerin bakımı, peteklerin düzenli olarak temizlenmesi kullanıcıların kış ayı boyunca büyük bir yükten kurtulmasını sağlar. Kombilerin sağladığı ısının tam anlamıyla iletilebilmesi için suyun her zaman temiz ve peteklerin mutlaka bakımlı olması gerekir. İçinde tortu biriken, kirli su barındıran ya da tozlu petekler ısı iletiminin önündeki en büyük engeldir. Dolayısıyla petekler ne kadar temiz ve kombiler ne kadar bakımlı olursa o kadar çok verim alınır. Enerji tasarrufunun sürdürülebilirliği için bu tesisatların bakımı düzenli bir şekilde gerçekleştirilmelidir.

Eğer peteklerin kullanıldığı bölgedeki su fazla kireçliyse bu durumda daha da dikkatli olmak gerekir. Çünkü kireçli su yalnızca petekler açısından değil, kombi açısından da önemlidir. Peteklere ısı aktarmayı sağlayan kombiden geçen kireçli su hem kombinin parçalarına zarar verebilir hem de peteklerin daha çabuk kireçlenmesine neden olur. Tesisatın düzenli olarak temizlenmesi gerekir.

Tesisat ve petek temizliğinde pek çok makine ve kimyasal kullanılmaktadır. Bir radyatörde makineye bağlanır ve temizlik gerçekleştirilirken bir başka radyatör de kolaylıkla etraf batmadan temizlenebilir. Kombi filtre temizliği, tesisat borusunda, kombinin hemen alt kısmında bulunur. Bu konum kombi modeline ve montaja göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu filtreler kireç ve tortunun tesisata geçmesini önler. Bu nedenle tesisat ve petek temizliği kadar filtre temizliğine de özen göstermek gerekir. Filtreler iki ayda bir temizlenirse radyatörlere tortu ve kireç aktarımı en aza indirilebilir.

Bunun yanı sıra kombi baca temizliği gerçekleştirilmelidir. Bu işlemde üst kısımda yer alan baca sökülür ve içine kuvvetli hava püskürtülür. Gerek görülürse başka işlemler de uygulanarak baca temizliği yapılır ve geri yerine takılır. Kombilerin parçalarının ve tesisata ait parçaların her zaman temiz tutulması, kombilerin ve peteklerin ömrünü uzatır.

petek bakımı

Peteklerin Temizlenmesi Gerektiği Nasıl Anlaşılır

Petek bakımı genellikle kış aylarından önce yapılmalıdır. Ancak acil durumlarda petekler bazı uyarılar vermektedir. En belirgin sorun ısınma problemidir. Eğer petekler eşit şekilde ısınmıyor, bazı kısımları sıcak bazı kısımları soğuk kalıyorsa bu işaretler petek temizliği yapılması gerektiğine dair bir uyarıdır. Isınma sorunlarıyla anlaşılabileceği gibi petek temizliği aynı zamanda doğalgaz faturalarıyla da kendini gösterir. Normalden daha fazla gelen doğalgaz faturaları, ısınma yetersizliği gibi durumlar dikkate alınmalıdır.

Pete temizliğinin yapılması gerektiğini gösteren temel işaretlerden bazıları şunlardır:

 • Isı iletimi her zamanki gibi ya da yeterli değilse
 • Peteklerin bazıları diğerlerinden daha az ısı veriyorsa
 • Bir peteğin bazı kısımları yeterince ısınmıyorsa
 • Normalden daha fazla doğalgaz faturası geliyorsa
 • Kombi ne kadar yüksek ayarda çalıştırılırsa çalıştırılsın istenilen ısı seviyesine ulaşılamıyorsa mutlaka kombi ya da petek bakımı yaptırılmalıdır.

Petek temizliği pek çok doğru bilinen yanlıştan kaynaklı olarak sürekli geciktirilmekte ya da önemsenmemektedir. Ayrıca petek temizliğinin nasıl yapılması gerektiğine dair pek çok tartışma mevcuttur. Peteklerinizin bakımı için mutlaka uzman bir teknik servise başvurulmalıdır. Sırf fiyatı daha uygun diye bir tanıdığa temizletmek ya da kendi temizliğinizi kendiniz yapmaya çalışmak, uzun vadede sorunlara neden olabilir.

Peteklerin doğru bir yöntemle temizlemesi gerekir. Eğer kimyasal temizlik ürünleri kullanılacaksa mutlaka bu kimyasalların seçimine ve uygulandıkları miktara dikkat edilmelidir. Ayra Teknik Servis, 20 yıllık tecrübesi ve uzman kadrosu sayesinde petek temizliğini en doğru şekilde gerçekleştirmektedir. Alanında uzman personel, tecrübeli ekip ve son teknoloji temizlik ekipmanlarıyla birlikte İstanbul bölgesinde hizmet veren Ayra Teknik Servis ile hem kombi bakımınızı yaptırabilir hem de petek temizliği servisi alabilirsiniz. Yalnızca kombi ve petek servisi değil, aynı zamanda klima temizleme, tamir gibi hizmetler de alabilirsiniz.

Ayra Teknik Servis ile kombi, klima ve petek gibi cihazlarınızın temizliği ve tamiri konusunda görüşüp fiyat bilgisi edinebilirsiniz. Güvenilir, kaliteli ve profesyonel hizmet sunan Ayra Teknik Servis’ten 7/24 destek alabilir, sorunlarınızın kolay ve hızlı bir şekilde çözülmesini saplayabilirsiniz. Kış aylarından önce özen gösterilmesi gereken kombi bakımı ve petek temizliğine dair aradığınız tüm hizmeti profesyonel bir şekilde sağlayan Ayra Teknik Servis, güvenli ve kaliteli bakım onarım ekibiyle birlikte İstanbul bölgesinde ihtiyaç duyan herkese en hızlı şekilde hizmet vermektedir.

Facebook
Twitter
WhatsApp
LinkedIn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canlı Destek