web analytics
İçeriğe geç
ayratekniklogo

İkinci El Kombi

ikinci el kombi

Kombiler, günlük hayatımızda ev veya iş yeri gibi küçük alanlarda kullandığımız önemli cihazlardandır. Kombiler, doğalgaz ve su kullanılarak buluna ortamın ısıtılmasını sağlar. Özellikle soğuk kış mevsimlerinde bulunan ortamın ısıtılması için son derece önemlidirler. Sıfır kombi alınabileceği gibi ikinci el kombi almak da mümkündür. Bazı kullanıcılar sıfır kombi yerine ikinci el kombileri tercih edebilmektedir.

Sıfır kombi fiyatlarının pahalılaşması nedeniyle ikinci el kombilere olan talep giderek artmaktadır. Ancak çoğu kullanıcı ikinci el bir kombi alıp almama konusunda oldukça kararsızdır. İkinci el kombiler sıfır kombilere göre çok daha az maliyetlidir ve sıfır kombilere nazaran daha karlıdırlar. Bu nedenle çoğu satıcı sıfır kombi yerine müşterileri ikinci el kombi almak konusunda bilinçlendirmektedir. İkinci el kombi almanın avantajları olduğu gibi dezavantajları da bulunmaktadır.

Ayra Teknik Servis ile ikinci el kombi bakım onarımını gerçekleştirebilirsiniz. Uygun fiyatlı teklifler alabilir ve var olan kombinizi daha iyi bir hale getirebilirsiniz. Kombiler son derece hassas davranılması gereken cihazlar olduklarından alanında uzman kişiler tarafından incelenmeli ve müdahale edilmelidir. İkinci el kombiler ise detaylı bir şekilde incelenmeli ve buna göre satın alınmalıdır. İkinci el kombilerin genellikle bir an önce kurtulmak için satıldığı düşünülse de geri dönüşüm için ikinci el pazarı her sektörde büyük önem taşımaktadır.

İkinci El Kombiler Verimli Mi?

İkinci el kombi almak bazı insanlar tarafından önyargı ile karşılansa da çoğu durumda en karlı tercihlerden biridir. İkinci el kombinin durumu kontrol edilmeli ve mutlaka güvenilir bir yerden alınmalıdır. Hiç kullanılmamış, sıfır konvansiyonel kombiyle yoğuşmalı kombi, verim olarak birbirinden biraz farklıdır. Aynı şekilde ikinci el kombilerle sıfır kombiler arasında da farklar mevcuttur. Örneğin on senedir kullanılan bir bilgisayar, ilk alındığındaki performansını on sene sonra veremeyecektir.

Kombilerdeki enerji verimliliği zamanla doğal olarak azalabilmektedir. Enerji verimliliğini kontrol etmek için ikinci el kombilerin incelenmesi gerekir. İkinci el kombilerde değiştirilmesi gereken bazı parçalar da olabilmektedir. Ayrıca verimliliği azalan kombilerin performansı da doğru orantılı olarak azalacağından ısınma konusunda yetersiz kalabilirler. B durumda daha fazla kullanılması sonucu doğalgaz faturasının artmasına sebep olabilirler. Bu nedenle ikinci el kombinin durumu kadar satın alınan yerin güvenilir olması da önemlidir.

Kombi satın alınırken genellikle fiyat göz önüne alınır. Ancak bu oldukça yanlıştır. Piyasaya göre çok ucuz satılan kombiler mutlaka detaylı bir şekilde araştırılmalıdır. Aynı şekilde piyasanın üstünde satılan ancak arızası çok olan kombiler de alınmamalıdır. Kombi tercihi yaparken güvenilir bir firma ya da garanti satış yapan bir firma seçmek hayati önem taşır.

ikinci el kombi

İkinci El Kombiler Dayanıklı Mı?

İkinci el kombi denildiğinde akıllara kombinin ömrünün ne kadar olduğuna dair sorular gelmektedir. İkinci el kombilerin ikinci el olma nedenleri ya sahibinin daha üst bir modele geçmesi ya da fazlaca maliyete neden olmalarıdır. Bu nedenle ömürleri, ne kadar iyi kullanıldıklarına ya da sağlam olduklarına bağlıdır. İkinci el kombi seçimi yapmadan önce mutlaka bazı özellikler kontrol edilmelidir.

Söz konusu kombi değiştirme olduğunda insanlar daha zor karar vermektedir. Kombi değiştirmek isteyen insanlar genellikle ikinci el kombileri de değerlendirmeye alırlar. Ancak alınacak ikinci el kombinin birkaç kez tamir görmüş olduğunun bilincinde olmak gerekir. Yeni kombiler ortalama 12-15 sene dayanırken ikinci el kombiler ortalama 6 yıl dayanmaktadır.

İkinci el kombi satışında bazı şirketler garanti sunmakta, bazıları ise sunmamaktadır. Satın alım yaparken bunlar da göz önünde bulundurulmalıdır. Kombilerin bakımları ne kadar düzenli yapılırsa ömürleri o kadar fazla olacaktır. Ancak her kombinin elbette belli bir ömrü vardır. İkinci el kombi seçimi yaparken ömrünü doldurmaya yakın kombiler kesinlikle satın alınmamalıdır. 12-15 yıl ömrü olan kombiler, çoğu zaman eskidikleri için satılmaktadır. Bu edenle kullanım süresi 9-10 yılı aşan kombiler satın alınmamalıdır. Bu tarz durumlarda kullanıcılar zor durumda kalabilmektedir. Bunun önüne geçmek için az kullanılan kombiler tercih edilebilir.

İkinci El Kombi Bakımı

İkinci el kombi bakımı da sıfır kombilerde olduğu gibi dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Kombilerin ömrünü uzatmak, arızalanmalarının önüne geçmek ve ekonomi açısından tasarruf etmek için mutlaka kombi bakımlarının rutin olarak gerçekleştirilmesi gerekir. Kombiler doğalgaz kullanılan hemen hemen her evde yer almakla birlikte ısınmak ve sıcak su temin etmek için oldukça önemli araçlardır. Bakımları aksatıldığında hem mevcut olan arızalar fark edilmez hem de kombide sorun oluşması daha olası hale gelir. Bu durum ister ikinci el olsun ister sıfır, tüm kombiler için geçerli bir durumdur.

Kombili evde yaşayan bireyler, kombi bakımını ve onarımını gerektiği şekilde yerine getirmezlerse daha büyük sıkıntılarla karşılaşabilmektedirler. Özellikle kombiye en çok ihtiyaç duyulan kış aylarına yaklaşıldığında kombi bakımları mutlaka yaptırılmalıdır. Aynı zamanda göz ardı edilen arızalar ileride parça değişiminden kombi değişimine kadar pek çok masraf çıkarabileceğinden hemen tamir edilmelidir. İkinci el kombi bakımı Ayra Teknik Servis eşliğinde İstanbul ilinde gerçekleştirilmektedir. Kombilerin bakımları bağlı oldukları tesisattan sistem parçalarına kadar tüm aksamların kontrolünün yapılmasıdır. Böylece kombinin herhangi bir kısmında arıza varsa hemen anlaşılır ve müdahale edilir. Ayrıca kombi bakım işlemleri mutlaka tecrübeli personeller ve uzman bir teknik servis ekibi eşliğinde gerçekleştirilmelidir.

Kombiler son derece hassas araçlar olduğundan bakım esnasında da hassas davranmak gerekir. Ayra Teknik Servis ile kombi bakım ve onarımlarında son teknoloji cihazlar kullanılmakta, bunun yanı sıra alanında uzman personel bir ekiple çalışılmaktadır. 20 yıla aşkın bu sektörde kendine yer edinmiş olan Ayra Teknik Servis ile kombilerinizi en uygun fiyatlarla tamir ettirebilir ve fazla masraf ödemekten kaçınabilirsiniz. Kombi bakımları yılda en az bir kere mutlaka gerçekleştirilmelidir.

Ayra Teknik Servis 7/24 sunduğu müşteri hizmetleri sayesinde ihtiyaç duyduğunuz her an kombi bakım ve onarımı için yanınızdadır. Kombiler yılda en az bir kez ister teknik servise götürülebilir istenirse de uzman ekipleri evinizde kısa bir süre ağırlayarak servis alabilirsiniz. Bunun yanı sıra rutin kontroller esnasında fark edilen arızalara hemen çözüm üretilmekte ve uygun fiyatlarla size geri dönüş sağlanmaktadır.

ikinci el kombi

İkinci El Kombi Basınç Ayarı

Sıfır kombide olduğu gibi ikinci el kombi de sıklıkla basınç ayarı konusunda kontrol edilmelidir. Düşük basınçlı kombiler verimli çalışmayacakları için daha fazla enerji tüketimine ve ısı üretilememesine neden olurlar. Kombilerin basınç ayarları özellikle 2-3 ayda bir mutlaka düşmektedir. Kombilerdeki basınca bar adı verilir ve bu basınç 1,5 bar ile 2 bar arasında olmalı, 2 barı geçmemelidir. Bu bar göstergeleri bazı kombilerde dijital bir ekranda gösterilirken bazılarında analog şekilde ibre ile gösterilmektedir. Basınç 1,5-2’nin altına düşmüşse ve bu durum yalnızca 2-3 ayda bir tekrar ediyorsa kombideki bu basınç azalması normal olarak kabul edilir.

Kombilerde 2-3 ayda bir düşen basınç nedeniyle devamlı teknik servis ekibi çağırmaya gerek yoktur. Genelde kombilerin hemen alt kısmında yer alan musluğu kullanarak basıncı arttırabilirsiniz. Ancak bu işlem çok dikkatli bir şekilde yapılmalı ve basınç 2 barın üzerine çıkmamalıdır. Aksi halde evdeki bireylerin güvenliği için bir risk faktörü meydana gelir. Bazı kombilerde gelişmiş bir teknoloji kullanılmaktadır. Basıncın fazla artması sonucu kombinin kendi güvenlik sistemi devreye girer ve artan basıncı azaltmak için tahliye vanasından su akıtır. Bu durum, kombinin basınç seviyesi normale dönene kadar devam eder.

Tahliye borusundan su gelme durumu, kombi basıncı normal olmasına rağmen devam ediyorsa durum gözlemlenmeli ve hemen bir teknik servise başvurulmalıdır. Kombi basıncı normalken tahliye vanasından su gelme durumu bazı arızaları göstergelerinden biridir. Basınç, kombi kullanıcıları tarafından kontrol edilmelidir. Devamlı olarak basınç sorunu yaşanıyorsa bu sorunlar azot tankına azot eklenerek, parça değiştirerek ya da gerekli diğer parçaları onararak çözülebilmektedir.

ikinci el kombi

İkinci El Kombi Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kombiler hayatımızın oldukça önemli bir parçasıdır. Yaşamımızı daha konforlu bir hale getiren kombilerin seçip almak aslında dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Özellikle kombiler ikinci else, bu süreç profesyonel bir şekilde yürütülmelidir. Satın alınacak ikinci el kombinin hasar durumu, fiyat değerlendirmesi, kullanılacak olan alana uyumlu olup olmaması, beklentileri karşılayıp karşılamaması ve tüm bunların gözleminin yapılması hayati önem taşır.

İkinci el kombi tercihi ülkemizde oldukça yaygındır ancak sıfır kombi almaktan daha zordur. Çünkü kombinin kullanılacağı evin uygun olup olmaması, verimli olup olmayacağı, ek tesisat gerektirip gerektirmeyeceği gibi soruları beraberinde getirmektedir. İkiNci el kombi alınırken belli noktalara dikkat edilirse hem ev hem de verimlilik için doğru bir kombi tercihi yapılabilir. İkinci el kombilerin en büyük dezavantajı daha önce bir ya da daha fazla kişi tarafından kullanılmış olmalarıdır. Bu nedenle sırf sıfır kombiden ucuz diye ikinci el tercihi yapmak riskli bir seçimdir.

İkinci el kombiler mutlaka güvenilir firmalardan ya da teknik servislerden alınmalıdır. Pek çok firma ikinci el kombiler için garanti sunmamaktadır. Üstelik ikinci el kombiler daha fazla masrafa neden olabilirler. Bu nedenle satın alırken mutlaka güvenilir firma ya da servis tercihi yapılmalıdır.

Satın alınacak kombi piyasa değerine göre çok daha ucuzsa tercih edilmemelidir. Bu kombilerin daha ucuza satılmasının nedeni ya çok eski olmaları ya da parçalarının artık temin edilemiyor oluşudur. Bu nedenle kullanıcılar ek masraf yapmak zorunda kalabilir. Ayrıca bu kombilerin çok ucuz olma sebeplerinden bir diğeri ise bir an önce elden çıkarılmak istenmeleridir. Kombinin bu kadar ucuz olmasının nedeni mutlaka araştırılmalı, cihazın hangi özelliğinden dolayı piyasanı altında bir fiyata satıldığı öğrenilmelidir. Günümüzde artık parçası ya da modeli üretilmeyen ya da kullanımı tercih edilmeyen pek çok kombi markası ve modeli vardır. Satın alınacak kombinin markasını ve modelini de araştırmak büyük önem taşır.

Bazı kombiler kullanıldıkları alana göre yeterli gelmemektedir. Kombilerin kullanılacağı alanın durumu da önemlidir. Her ne kadar ikinci el olsa da alınan kombiler mutlaka kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayacak durumda olmalıdır. Daire uygu kombi seçimi yapmamak, paranızı çöpe atmakla eşdeğerdir. Güncel olarak kullanılan kombini kW kapasitesi ne kadarsa alınacak olan ikinci el kombinin de kW kapasitesi aynı olmalıdır. İkinci el kombi elbette eski olacağından kullanıcıların ihtiyacını tam olarak karşılamayabilir. Bu nedenle satın alım yapmadan önce daire ölçülerinizi firmaya ya da servise belirtmekte fayda vardır.

İkinci el kombi alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise satın alınan kombini arızalı olup olmadığıdır. Çünkü arızalı kombiler hemen kendilerini belli edecek ve yeni kullanıcısına sıkıntı yaratacaktır. Kullanım ömrünü yitiren ya da tamir edilemeyecek kadar hasarlı durumda olan kombiler satın alınmamalı, alınacak kombi mutlaka bakımdan geçirilmelidir. Kombilerde yer alan pek çok bölme ve elektronik parça vardır. Bunlardan birinin bile arızalı olması büyük sıkıntılara yol açabilmektedir. Arızalı kombilerin hem verimi düşük olup hem de tükettiği enerji fazla olacağından bu durum doğalgaz faturalarına da yansıyabilmektedir. Arızalı, parçası eksik ya da düzgün çalışmayan kombiler kesinlikle alınmamalıdır.

İkinci el kombi satışı hem satan firma için hem de satın alan müşteri için oldukça sıkıntılı bir süreç içerir. Bu nedenle garantisi olmayan kombi satın alımından kaçınılmalıdır. Cihazın bahsedilenden daha fazla sorunu varsa kullanıcılar için ek masraflar artacaktır. GaraNti sunulan ikinci el kombi satın almak her zaman daha akıllıca bir seçim olacaktır.

İkinci el kombilerin kaç yıllık olduğu mutlaka öğrenilmelidir. Çünkü kombiler ortalama olarak 12-15 sene dayanmaktadır. 10 yıldan daha fazla kullanılmış kombiler kesinlikle alınmamalıdır. Çünkü bu kombilerin parçalarının artık üretilmiyor olması gibi farklı bir yapıya sahip olabileceklerinden onarım esnasında da sıkıntı yaratabilirler. Az kullanılmış ve arızası olmayan kombileri tercih etmek her zaman daha faydalı olacaktır.

İkinci El Kombi Satın Aldıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmeli

İkinci el kombi satın alındıktan sonra mutlaka test edilmelidir. Satmak amacıyla cihaz ne kadar övülürse övülsün ya da sorunları ne kadar aza indirgenirse indirgensin, yaşanacak ilk sorunda mutlaka masrafa yol açacaktır. Kombi, eğer varsa kış ve yaz modunda mutlaka denenmeli, basınç ayarları kontrol edilmeli ve ne kadar verimli çalıştığı gözlemlenmelidir. Eğer satın alınan firma garanti sunuyorsa yaşanan ilk sorunda firmayla iletişime geçilmelidir.

Kombinin gerektiği gibi çalışmadığı anlaşılırsa hemen firmayla iletişime geçilmelidir. Eğer sorun tespit edilir ancak firmayla geç iletişim kurulursa bu durumun kullanıcıdan kaynaklı olduğu söylenebilir ve ek tamir ücreti talep edilebilir. İkinci el kombi almanın buna benzer daha pek çok riski olduğundan doğru tercih yapmak, ani karar vermemek ve sıkı bir araştırma yapmak büyük önem taşır.

İkinci el kombi markaları ve modelleri oldukça fazladır. Bu nedenle kullanıcılar aradıkları hemen hemen her modelde kombi bulabilmektedirler. Bu kombiler çarşılardan ve internet üzerinden alınabileceği gibi teknik servislerden ya da firmalardan da alınabilmektedir. Kombi alımları mutlaka garanti sunan ya da güvenilirliği bilinen bir yerden alınmalıdır. Aksi durumlarda hiç istenmeyen durumlarla ve masraflarla karşılaşmak kaçınılmazdır.

Bazı kombiler elden çıkarmak için satılırken bazı kombiler yeniden değerlendirmek amacıyla satılmaktadır. Tüm ikinci el kombiler kötüdür ve arızalıdır diye bir durum elbette söz konusu değildir. Sadece satın alım yapılırken fazladan özen göstermek gerekir. Sıfır kombi fiyatları hem gelişen teknoloji hem de farklı durumlar nedeniyle günden güne artmaktadır. Ekonomik seçim yapmak isteyen kullanıcılar ikinci el kombi seçimi yapmayı tercih etmektedir. İkinci el olup sanki yeni alınmış gibi yeterli performans sunan kombiler de vardır. Ancak kombi seçim süreci dikkatli idare edilmelidir.

Kombiler kış aylarında özellikle fazlaca kullanıldığından, kış aylarından hemen önce ikinci el kombi satın almak risklidir. Çünkü kombilerin neden ve ne zaman arıza yapacağı belli olmamakla birlikte kış aylarında arızalanması kişiler için büyük sorunlara neden olmaktadır. Kombiler, eğer imkan varsa alınmadan önce test edilmeli ve bekleneni karşılamıyorsa alınmamalıdır.

Facebook
Twitter
WhatsApp
LinkedIn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Canlı Destek